Přehled skupin

01. 01. 2007

Domů
Informace
Akce
Seznam lidí
Přehled skupin
Soutěž
Kniha návštěv
Oblíbené
Obsah webu

 

Stručné charakteristiky skupin

Základní škola Gen.Píky 8.F
(společné foto ;-)
Někdo by si řekl, že tak daleko (vycházeli jsme školu v roce 1992) snad ani paměť člověka nesahá, ale opak je pravdou. Doufám, že na nikoho nezapomenu v seznamu spolužáků z 8.F (byli jsme sice výběrovou třídou, ale to neznamená, že jsme imunní proti skleróze apod.:). Rozdíl dnes už asi nepatrný ale tehdy jsme díky tomu měli velice rozumnou a pro další léta studií užitečnou (to zní ale blbě, pardon.) paní třídní učitelku Ivanu Černochovou.


Šmeralka
Pod lakonickým pojmem "Šmeralka" se skrývají mí spolužáci z Matičního gymnázia, ze třídy 4.A. Byli jsme maturitní ročník 1996 a našim (oblíbeným - kolik třídních to může asi říct...) třídním byl pan ing. Vladimír Dresler. A je to klasa chlap - to Vám odkývá z nás každý. Už zase mluvím v množném čísle. Hrozný zvyk.
Středoškolská léta patří k tomu lepšímu, co jsem mohl jako středoškolák prožít a člověk zjišťoval, že existují i takové věci jako pivo, Permon, fotbálek (O.K., ten se mě moc netýkal...) no a nějak se dál než k branám hospod, tančíren a "výjezdních zasedání" nemůžu ve svém vzpomínání dostat. Nebo že by to byla opravdu alfa i omega našich teenagerovských let ? Asi jo, ale máte-li jiný názor, nebo jsem jen prostě na něco zapomněl, tak není nic jednoduššího, než to říct na tomto místě. Pro jistotu uvedu teda seznam 4.A.


Ex10
Vše začalo 18. září 1996. Ale to jen pro nezanedbatelnou většinu. Byl to totiž nástup na naši alma mater VŠB-TUO. Excelentní spolužáci, kteří museli nastoupit dříve než my – pokročilí, už od tohoto dne svědomitě docházeli do vysokoškolských škamen. My – ostatní, jsme jim dali náskok do 30. září. To byl totiž den, kdy děkan ustoupil našemu naléhání a připustil nás do studijního procesu. Byli jsme mu za to nesmírně vděční.
K neuvěření byla naše adaptabilita na různost studentské populace naší skupiny E110. Ani ne po týdnu jsme krokem více než svorným vyrazili do hospody „U Spolku“. Po počátečních oťukávacích procesech a snaze o sladění řeči na českomoravském dialektu přišlo příjemné zjištění, že náš studentský život se nebude skládat jen z učení a vyhýbání se spolužákům – asociálním šprtům (těch jsme naštěstí moc nedostali a skupina nedala šanci nějakým takovým individuím vůbec vyrůst). Tato akce předurčila směr vývoje naší školní a mimoškolní aktivity. Následující dny potvrdily naše slova… Psáno v 1. ročníku v říjnu 1996
Nejdříve teda rozšifruji "ten kód" Ex10. Jedná se teda o mé spolužáky z Ekf, s kterými jsem studoval první dva roky, než jsme se rozdělili do oborů. "E" znamená Ekonomickou fakultu, "x" je klasická proměnná nabývající hodnoty tradičně od 1 do 2 včetně a značí ročník a "10" je číslo studijní skupiny podle příjmení. Naše příjmení začínala buď na K nebo na M ale objevilo se během studia pár výjimek, kteří neměli tak krásnou kapitálku na začátku příjmení jak se můžete přesvědčit ve jmenném seznamu Ex10.
Samozřejmě, že dnes už ono "pevné jádro" je okleštěno na opravdu jen ty skalní, ale dá se říct, že přátelské a korektní vztahy z dob společného studia přetrvávají do dnešních dní.
Dále se teda budu věnovat tomu, co jsme zažili, jaké akce jsme si zorganizovali a užili si, no prostě dál uvidíte tzv. "Golden four" a mnoho dalších akcí. Vše je nicméně zaznamenáno v Kronice, která pečlivě uchovává všechny detaily. Tu se budu snažit pomalu scanovat a přepisovat a to nejlepší najdete u patřičných odkazů.


NH1 + NH2
Začnu rovněž s dešifrací: "NH" znamená Národní hospodářství, tedy náš milovaný obor a "2" je tam jen pro formu, protože nás v ročníku je 33 národohospodářů, ale i tak jsme rozděleni na dvě skupiny a my jsme "ti druzí". Zajímavé je to, že nějaké hlubší vztahy mezi 1. a 2. skupinou nejsou a jedním z mála kooptovaných členů z NH1 je Jenda z opavské kliky. Pro pořádek opět uvedu seznam NH2, ale musím jedním dechem dodat, že určitě není kompletní, protože sami jsme někdy překvapování, kdo že to za lidi s námi studuje a kde že se berou. Tvrdí nám, že nejsou externisti, ale docházku (to jsem ale bonzák...) mají snad ještě řidší.
Nejvyšší národohospodářské ocenění je "Varlovo tykadlo", vypracované akademikem Vykopalem. Zatím jediný exemplář je v mém vlastnictví (za chrabrost a tak, však znáte ty důvody, zač se dávají ocenění lidem jako já. Správně, aby drželi hubu a byly jim uspokojeny nízké a pofiderní pseudoambice...), ale možná, že pan akademik po návratu z USA se pustí znova do díla... Nicméně prý vzorem stála sama Severka, tak nevím....
Vedeme si již od nástupu na obor kroniku, která je vedena nejen pečlivě, ale když zrovna nepíši já (mě víc sedí stránka faktografická a nudně popisná....) - tudíž když píše písmák Sundej, tak je i vtipná. Stejně jako Sundejovo vidění svého "Y" a skutečnosti...


Lidi z Moravice
Velice zajímavá skupina lidí. Přirovnal bych je k amébě, která nemá nikdy přesné kontury a která má stabilní "průtok lidmi". Jádro - tentokráte nepoužívám tento výraz jako elitářský - je tvořeno poměrně stabilní skupinou 10-15 lidí, kteří se podle toho, jak to komu vychází účastní spousty akcí. Problémem je, že někteří se rozhodli ukončit studium nějakou státní závěrečnou zkouškou, či čím a teď musíme ty chudáky tahat z nenáviděného pracovního procesu a vyrvávat ze chřtánu rodin apod. A to jde čím dál tím hůře.
Název "Lidi z Moravice" pochází z toho, že jsem se s nimi setkal při Velikonočním sjezdu Moravice v roce 1998, přes Janu Třuslovou, kterou jsem znal z horolezectví. Právě každoroční sjezd Moravice je oním momentem, kde se nás sejde vždy nejvíce a který patří k tomu nejlepšímu, co se dá na jaře na vodě zažít. Už teď je jasné, že když zde uvedu seznam lidí, tak nemohu být vyčerpávající ve výčtu, pročež se omlouvám neuvedeným a ať mi napíšou a hned svou trestuhodnou chybu napravím.


Olomoučáci
Tady snad ani o skupině nemůže být řeč. Směs toho nejlepšího (opak bychom si stejně nepřiznali...), co nabízejí olomoucká medicína a brněnská práva, lehce říznutá Ex10 a se špetkou exotických aditiv.
Mezi nejznámější akce patří každoroční oslava 17. listopadu jako dne studentů v Olomouckých podnicích. O Stříbrnicích jako výjezdním zasedání ani nemluvě. Nicméně je zde i spousta "běžných příležitostí k sejití se a uražení těch pár hrdel".
Velice vysokou laťku nasadil Iggy se svou chatou v Zátoce na Slovensku a oslavy Nového roku v Čenkovicích, kdy jsme schopni naplnit kapacitu i 25 míst. A to je potom rošambo !

Moravští pražáci
Po skončení školy jsme se ve velkém počtu vydali hledat to pravé pracovní štěstí do Matky měst. Byli mezi námi tací, kteří odolávali, ale stejně podlehli. A tak můžeme s povděkem kvitovat fakt, že i po rozprchnutí se ze školy máme častou příležitost se vídat v Praze po hospůdkách a při jiných příležitostech. Z toho všeho vyplývá, že se jedná o velice pestrou skupinu lidí (a jejich poloviček), ale přeci jen si velice těsně udržujeme jako ekonomové převahu v kolektivu...;-) Nebráníme se žádné "nové krvi" a je proto velice jednoduché se stále na úterý těšit...

nahoru

Copyright 2000 - 2007 Kosťa Mazal
Optimalizováno pro dioptrie 2,75 na každém oku.
Předpokládaný souhlas s uvedenými údaji je samozřejmostí. V případě výhrad vůči čemukoliv použijte návštěvní knihu s poznámkou.